Facebook'ta takip et. Abone Ol!
Op.Dr. Selahattin TULUNAY
Dev kıl benler ve hayata yön vermeleri..
08.01.2016

              “Benleri biliyoruz ama bunların dev olanları da mı var?” diyeceksiniz. Tabii ki var. Hem de inanılmaz boyutta olanlar ve insanı toplumdan hatta hayattan koparacak kadar olanlar bile.

            Bunlar normal benlerden çok büyüktür. 5cm den 50cm ye kadar hatta daha büyük boyutlarda bile olabilir.

            Bu Dev Kıllı Benler (Nevüsler), adı üstünde zaten büyüktürler, kıllıdırlar, ayrıca da ciltten yüksektirler. Yüzde, kolda, gövdede, bacakta yani vücudun her yerinde olabilirler. Çok nadir görülürler. Fakat uzun yıllar yapılan incelemeler, bilimsel çalışmalar ve takipler göstermiştir ki ; bu Dev Kıllı Nevüsler kozmetik açıdan rahatsız etmese de , vücudun elbise ile kapalı bölgesinde kalsa bile  bunları ergenlik çağında veya ergenlikten önce çıkarmak ve o bölgeyi tamir (Rekonstrükte) etmek gerekir. Tamirin şekli bölgeye göre değişmektedir.

            Bu tür dev kıllı nevüsleri olan çocukların eğer ameliyat ile benlerinin alınması ve rekonstrüksiyonu (tamiri) güç yerlerde ise muhakkak bir Plastik Cerrahi doktorunun yakın takibinde olması doğru olur. Bulunduğunuz yerde bir Plastik Cerrah yoksa takipte ancak bir Dermatoloji (Cilt Hastalıkları) Uzmanı doktoru karar verebilir.

            Fakat bu benler (Nevüsler) eğer yüzde ise ve büyükse zaten çocuk belli bir yaşa gelince psikolojik açıdan rahatsız olacak, anne ve babasını soru yağmuruna tutacaktır. Ayrıca daha önemlisi yaşı ilerledikçe arkadaşları tarafından alay edilen ve psikolojisi tamamen bozulmuş asosyal hale getirilmiş bir şahıs olacaktır.

            Yüzünün sağ yarısını dev kıllı nevüs kaplayan bir çocuk muayenehaneme getirildiğinde devamlı yere bakıyor ve başını kaldırmıyordu. Bu kız çocuğu okula gitmeyi reddediyor, evden çıkmıyor, akraba çocukları ve komşu çocukları ile oynamak istemiyordu.

            Çünkü yüzünün yarısı insan derisine benzemeyen bu kız çocuğu 3-4 yaşından beri her fırsatta alay konusu oluyor ve her ortamda konuşulan konu olmaya devam ediyordu. Muayene sonucu bu dev kıllı nevüsün (BEN’in) yüzden tamamen adeta kazınarak çıkartılması gerektiğini söyledik. Fakat çıkarılırken yüz siniri zedelenmemeli ve yüz felci olmamalı, göz kapağı normal vaziyetini korumalı ve burnunda deformasyon oluşmamalı idi.

            Tabii ki deri tek parça konulup yüzde yama görüntüsü olmamalı ve üst dudak çekmemeliydi. Bütün bunları sağlayan şartları oluşturacak geniş deri karnından elde edildi. Karnında da çok az iz bırakılacak şekilde teknik uygulandı. Toplumdan ve okuldan kaçan, asosyal hale gelmiş, psikolojisi bozulmuş olan çocuk, artık gülerek okula gidiyor, arkadaşları ile gülüp oynuyor ve bana her kontrole geldiğinde nasıl teşekkür edeceğini bilmiyordu. Henüz yeterli zaman geçmedi, inşallah bir müddet sonra daha da iyi olacak.

Önemli olan onun gülen yüzü, düzelen psikolojisidir

Kalın sağlıcakla.
Op. Dr. Selahattin TULUNAY
www.selahattintulunay.com
 


Bu yazı 10416 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

ISTANBUL

SON YORUMLAR

ANKETLER

16 Nisan Referandum Sonucu Ne Olur?

Avrupa Yakası Gazetesi © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim